Ježiš – top manager
Na hodinách slovenčiny sme sa naučili výraz PERSONIFIKÁCIA. Naučili sme sa, že je to prenášanie ľudských vlastností na neživé predmety alebo zvieratá. Žiaci a študenti určite nie sú radi, ak sa cez prázdniny spomína škola. Ale výrok: „Vedúci pracovník, manager, musí byť ako žralok.“, vo mne evokuje spomienky na školu, a to nielen na hodinu slovenčiny, ale aj biológie. Tam sme sa dozvedeli, že tieto zvieratá, ŽRALOCI, sú inteligentné, impozantné, gigantické, silné živočíchy vzbudzujúce rešpekt. Ale aj zvieratá, ktoré ako krvilačné monštrá sú zodpovedné za viaceré fatálne útoky na človeka.
Práve preto mi nesedí tento výrok, nepáči sa mi toto prirovnanie. Najväčším a naj managerom je náš Nebeský Otec. Ten manažuje celý svet od jeho stvorenia a nepotrebuje na to krvilačné zuby nadradenosti. On poslal na tento svet ako managera Svojho Syna Ježiša Krista. Lepšieho šéfa si už vyše dvetisíc rokov nemôže želať nik, od toho najmenšieho pracovníka až po takzvaný top management. Vládne na tomto svete láskou, pokorou, príkladom. Namiesto toho, aby útočil a ponižoval iných, znáša útoky On. Preto prišiel na tento svet ako človek. On, Boh, sa znížil na úroveň obyčajného človeka. Nehanbil sa skloniť k človeku, podať mu pomocnú ruku, pochváliť, ale aj pokarhať. Najväčšou a najlepšou vlastnosťou akú môže mať vedúci pracovník, manager, je byť milosrdný. Byť milosrdný a byť v prvom rade človekom. Toto nás učí už dvetisíc rokov Najväčší Manager všetkých čias. Milosrdenstvo je najpotrebnejšia vlastnosť, akú potrebuje mať, akú sa musí naučiť každý šéf. A zvlášť musí byť viditeľná, musí svietiť a vyžarovať od šéfa – kresťana. Ak mu bude táto vlastnosť chýbať, zničí veľa ľudí okolo seba a tým sa zničí sám.
Manageri, prehodnoťte svoje priority, svoje postoje. Láskou a milosrdenstvom zlepšíte život nielen svojím podriadeným, ale aj sami sebe. Nech sa vám to v mene Božom podarí!
ĎAKUJEME
Milý náš pán kaplán!
Aj keď všetci vieme, že táto chvíľa raz musela prísť, a vy meníte pôsobisko pastorácie, bude pre nás ťažké rozlúčiť sa.
Dovoľte pri tejto príležitosti pár slov vďaky.
Pôsobili ste v našej farnosti od roku 2012 v poradí ako ôsmy kaplán. Boli ste súčasťou nášho farského spoločenstva päť rokov, a preto sa Vám chceme všetci poďakovať za roky Vašej práce nielen po duchovnej stránke. Zo srdca Vám ďakujeme za pomoc pri všetkých aktivitách a prácach, ktoré naša farnosť konala a nutne potrebovala, za Vašu ochotu a pomoc pri úpravách a opravách všetkých kostolov našej farnosti a fary, za Váš čas, ktorý ste venovali deťom, mladým a všetkým členom farnosti, za všetky púte a výlety, ktoré ste spolu s pánom farárom organizovali, a tak spestrili a ponúkli možnosť cestovať našim farníkom na nádherné pútnické miesta.
Vaše povolanie je ťažké, veľmi zodpovedné a dôležité pri výchove a duchovnom pôsobení na človeka, na ľudí, na veriacich. Vo svojej činnosti v Jarovniciach ste boli pre nás všetkých, nielen radcom, liečiteľom, učiteľom, ale aj vychovávateľom, či kritikom. Ďakujeme za Vaše cenné rady, kázne a zamyslenia, ktoré nás nielen povzbudili, ale taktiež nás prinútili zamyslieť sa nad skutočnými hodnotami kresťanského života. Vyslovujeme úprimné Pán Boh zaplať za všetky sviatosti, ktoré ste v našej farnosti vyslúžili, od
sviatosti krstu našich najmenších, cez sviatosť zmierenia, Eucharistie, manželstva, až po sviatosť pomazania chorých. Ďakujeme za Vaše činnosti pri formovaní našich mladých a ich príprave na prijatie sviatosti birmovania.
Osobitná vďaka Vám patrí za prácu a aktivity v rómskej osade, kde bola Vaša činnosť rovnako potrebná a dôležitá. Ďakujeme za rómskych miništrantov a čas, ktorý ste im venovali, za mladých z rómskej osady a dediny a za športové utorky s nimi, ale taktiež za deti z rómskej osady, ktoré ste neúnavne formovali v základnej škole celých 5 rokov.
V novom pôsobisku Vám chceme zaželať veľa síl a zdravia, najmä veľa milostí a darov Ducha Svätého, ochranu Panny Márie - Matky Božej a Božieho požehnania. Zachovajte si silnú a pravú vieru vo Vašej ďalšej pastoračnej službe.
Milý pán kaplán, ešte raz Vám za všetkých farníkov zo srdca ďakujeme a nech Vám tú všetku prácu náš dobrotivý a milosrdný Pán Boh odplatí.
vďační veriaci
Nové fotografie v galérii
V našej farnosti to žije. Sviatosť birmovania, sviatosť prvého svätého prijímania na trikrát a mnoho iných aktivít, ktoré sa opakujú každoročne v mesiacoch mája a jún. Najbližšiu sobotu sa tešíme a pozývame všetkých o 20:00 hod. na Vigíliu sviatku Zoslania Ducha Svätého. Ale čo sa nedeje každý rok je putovanie do Fatimy a ďalších pútnických miest na tejto trase. Takejto [button link="http://farnostjarovnice.sk/wp-content/gallery/#/farskeakcie/putdofatimy17-2652017/" size="large" color="blue" text="black" window="yes"]púte[/button] sa zúčastnili naši veriaci spolu s pánom kaplánom Radoslavom, kde sa stretli s otcom arcibiskupom Bernardom. Kým jedni putovali, druhí sa kultúrne vyžívali na predstavení [button link="http://farnostjarovnice.sk/wp-content/gallery/#/farskeakcie/ochotnicizacmvnasejfarnosti/" size="large" color="green" text="black" window="yes"]Ženský zákon[/button], ktoré pripravili ochotníci z ACM Prešov pod vedením vdp. Jozefa Mrúza, ktorý si v predstavení aj zahral. Najbližšie naši dôchodcovia putujú do Wadovic, rodiska sv. Jána Pavla II. a na Zebrzydowsku kalváriu. Už teraz sa tešíme na fotografie aj z tejto púte.
Medžugorie: závery skúmania
Tento rok je rokom MARIÁNSKYM, viac ako inokedy sa skloňujú slová "zjavenia, pravdivosť zjavení, čomu veriť, čomu nie". Zvlášť teraz, keď Svätý Otec cestou z Fatimy poskytol žurnalistom rozhovor na túto tému. O tejto téme, zvlášť o otázkach týkajúcich sa zjavení v Medžugorí si môžete [button link="http://www.ke-arcidieceza.sk/medzugorie-ake-su-zavery-skumania-komisie-ktoru-viedol-kardinal-ruini/" color="blue" text="dark" window="yes"]prečítať[/button] pracovný preklad článku vatikanistu Andrea Tornielliho na stránke Košickej arcidiecézy
Pozvánka
Opäť je to tu! Už tradične pred odpustom, deň pred sviatkom Panny Márie Fatimskej, 12. mája, Vás pozývame darovať krv. Príďte na faru v Jarovniciach, príďte všetci darcovia a priveďte aj prvodarcov.
Tešíme sa už na Vás!
SRDEČNÁ VĎAKA
Všade okolo počúvame o rôznych anketách. Zlatý slávik, OTO, GRAMMY, Miss, Oskar a mnoho iných. Sú to ocenenia z rôznych oblastí života. Je však mnoho oblastí, v ktorých sa žiadne ocenenie neudeľuje. Niektoré veci, činnosti berieme samozrejme, nepozastavujeme sa nad nimi.
Skončilo sa obdobie pôstu, sme vo veľkonočnom období. O dôležitosti a význame Ježišovho účinkovania, smrti a zmŕtvychvstania teraz uvažovať nebudeme. To by nebolo krátke zamyslenie! Človek nevie, nedokáže a nie je v jeho moci udeliť ocenenie Vykupiteľovi.
Za uplynulé obdobie, posledných niekoľko týždňov patrí ocenenie práce tých, ktorí v spovedelniciach presedeli hodiny a hodiny, cez nich prechádzal všetok ten odpad zla hriechu. Ktorí nám sprostredkovali odpustenie a milosrdenstvo, aby sme mohli s čistým srdcom prežiť Ježišov triumf. Unavení, vyčerpaní, mnohokrát na pokraji fyzických i psychických síl vždy pripravení a ochotní poslúžiť, požehnať. Vyvrcholením maratónu spovedania bolo Veľkonočné TROJDNIE. Najdôležitejšia, najkrajšia a najvyčerpávajúcejšia časť liturgického roka. Koľko síl a obetovania sa ich to stálo? Koľkí z nás si to uvedomili, koľkí z nás ich zbytočne, bezdôvodne v tom vypätom čase otravovali. Koľkí z nás im pomohli? Urobme si anketu. Kategórie ako najtrpezlivejší, najláskavejší, najobetavejší a iný naj... si môžeme vytvoriť sami. Ku každej kategórii si priraďme toho svojho favorita. Nemusíme ich vytiahnuť na pódium slávnych, stačí poďakovať, dať im vedieť, že si to ceníme. Sošku s názvom MODLITBA odovzdať Nebeskému Otcovi s poďakovaním za nich a prosbou o požehnanie. A Panne Márii ich odovzdať v modlitbe s prosbou o ochranu.
Vďaka Vám naši kňazi, naši farári, kapláni, naši duchovní otcovia!
POŽEHNANÚ VEĽKÚ NOC
Vo svetle posolstva vzkrieseného Krista nech je slávenie Veľkej noci pre Vás prameňom nádeje, radosti a pokoja. Nech skutok Kristovej lásky oslavujúci život, je zdrojom načerpania síl, optimizmu a radostí do všedných dní osobného aj pracovného života.
Liturgické slávenia vo farnosti počas Veľkonočných sviatkov
|
ZELENÝ ŠTVRTOK Pánovej večere (ustanovenie Eucharistie) |
09:30 -- 17:00 17:00 18:30 18:30 |
Košice - omša svätenia olejov Daletice Osada Močidľany Jarovnice |
|
VEĽKÝ PIATOK Slávenie obradov Utrpenia a Smrti Pána - Prísny pôst! - |
10:45 -- 15:00 15:00 17:00 17:00 |
Krížová cesta do Ražnian Močidľany Osada Daletice Jarovnice |
| BIELA SOBOTA Veľkočná Vigília Pánovho zmŕtvychvstania | 19:30 19:30 | Osada Jarovnice |
| VEĽKONOČNÁ NEDEĽA ZMŔTVYCHVSTANIE PÁNA | 08:00 09:15 10:30 10:30 | Močidľany Daletice Osada Jarovnice |
SPOVEDANIE PRED VEĽKOU NOCOU
| Streda 05.04. Chorí vo farnosti | od 12:00 |
| Streda 05.04. Daletice | od 18:00 |
| Štvrtok 06.04. Močidľany | 10:00 – 11:00 |
| Štvrtok 06.04. Jarovnice | 16:00 – 18:00 |
| Piatok 07.04. Šar. Michaľany | 09:00 – 12:00 15:00 – 18:00 |
| Piatok 07.04. Uz. Šalgov | od 15:30 |
| Sobota 08.04. Ražňany | 09:00 – 11:00 |
| Sobota 08.04. Sabinov | 14:00 – 18:00 |
| Nedeľa 09.04. Sabinov | 14:00 – 18:00 |
| Utorok 11.04. Osada | 16:00-17:00 |